مفاهیم ترافیکی

ابزارهای ترافیکی

 

چشم گربه ای

با توجه به رشد چشمگیر استفاده از محصولات ترافیکی و هشدار دهنده در دهه اخیر، یکی از محصولاتی که در عین سادگی پا به عرصه کاربرد گذاشته و در مدتی کم توانسته جای خوبی در بازار فروش از خود پیدا نماید  تجهیزی  به نام چشم گربه ای یا  گل ميخ گربه اي Cat’s eye می باشد. چشم گربه ای چیزی نیست جز یک فریم اصلی تشکیل شده از فولاد و مدار الکترونیکی داخل آن و تعدادی ال ای دی هشدار دهنده با ال ای دی ها زرد یا قرمز رنگ.  از مهمترین نوع چشم گربه ای می توان به دو نوع زیر توجه نمود که بصورت خلاصه در زیر توضیحاتی در ارتباط با آنها داده ایم.  در جدیدترین محصولات تولیدات شده می توان یک لنز روی لامپ های ال ای دی آن قرار داد که باعث پرتاب نور به فاصله ای بسیار دورتر از محل نصب شده که این خود یک قابلیت منحصر بفرد می باشد .

 

 1 - سولار (خورشيدي)


نوع سولار یا خورشیدی نوعی از اين محصول می باشد که نور خورشيد را در روز جذب و توسط LED هاي كوچك در هنگام شب بصورت چشمك زن باعث هدايت  رانندگان مي شود. از موارد استفاده آن در خط كشي هاي محوري، در خط كشي هاي ممتد، در مسيرهاي گذرگاه عابر پياده، در محور عرضي ايستگاه هاي پليس راه و دريافت عوارض، در مسيرهاي كارگاههاي عمراني و راه سازي و در كناره پلها و پرتگاهها را می توان نام برد.

 

2- نگين‌دار پلاستيكي


نوع نگین دار پلاستیکی كه در شب و به هنگام برخورد نور اتومبيل درخشندگي و بازتاب نور داشته و باعث هدايت ترافيك و در جاده هاي برون شهري تعيين كننده حريم راه مي باشد. جنس مواد بدنه معمولاً از پلاستيك مقاوم به نور خورشید می باشد و قسمت بازتابي آن در مدل شيشه اي، پلاستيكي و پلاستيك با سطح مقاوم در برابر سايش ارائه مي گردد. از مزایای نوع نگین دار پلاستیکی: سادگی، ارزان تر بودن، قابل نصب در فضاهای مرطوب می باشد.

 

 


 

 

تابلوهای ال ای دی پیام رسان VMS

تابلوهای پیام متغیری که به نام های تجاری وی ام اس (Variable-Message Sign) برای اطلاع رسانی به مسافران جاده ای برای  رویدادهای خاص استفاده می شود.

از موارد کاربرد آن میتوان جهت نمایش ترافیک جاده‌ای، حوادث جاده ای، مناطقی که کارگران در حال کارکردن می باشند یا اعمال محدودیت سرعت در بزرگراه ها نام برد. و نیز همچنین در پارکینگ های شهری با اتصال سنسورهای خاص، برای مشخص نمودن ظرفیت خالی موجود پارکینگ می‌توان استفاده نمود.

تابلو‌های پیام متغیردر مکان هایی که امکان حضور لحظه ای و دائم نیروی انسانی پلیس مقدور نباشد، مانند مناطق کوهستانی، میتواند جایگزین مناسبی جهت راهنمایی رانندگان باشد.

اگر بخواهیم  این تابلو را به انواع مختلف تقسیم بندی کنیم، می توان به نصب دائم و قابل حمل بودن (پرتابل) تقسیم بندی کرد.

 

تابلوهای پیام متغیر پرتابل برای  نصب بر روی کامیون های راهداری جهت اخطار دادن و اطلاع رسانی در ارتباط با وقایع و حوادث استفاده می شود. می توانیم با قرار دادن آنها در محل مورد نیاز پیغام را سریعا تغییر داد.

 

 

 

 

www.Sakhtemanco.com